Historie

2002 - 2005

Rocková skupina s dnešním názvem Bowden vzniká v listopadu 2002 ve Vranicích na Humpolecku. Skupina se utváří kolem Rostislava Velety, který přivádí do skupiny své kamarády Václava Kořínka ml. a Ondřeje Nováka. Prvním názvem kapely se stává „Byer“ a využívá velmi jednoduchou nástrojovou aparaturu, pouze s bicími, klávesami a baskytarou. Mladá kapela má však plno energie, i když prozatím zkouší pouze převzaté songy jako Hrobař, Nonstop apod.

Po orloji se svým vlastním názvem se kapela přejmenovává na N.K.V.D. a vytváří svojí první podpultovou nahrávku pod názvem „Vystupujte zádními dveřmi“. Název byl odvozen podle nápisu v autobusu. Kazeta obsahuje několik přepracovaných songů jako Kanagum nebo Tohle je bój. Současně taky začíná skládat první vlastní tvorbu, odbývá si i první domácí vystoupení v nedalekých Hořicích a setkává se s příznivou odezvou posluchačů.

V dalším z mnoha sestavových obměn přenechává Rostislav Veleta bubny Tomášovi Novákovi a přesunuje se na pozici jemu tak blízkých kláves. Kapela tak má dvoje klávesy a funguje ve složení Rostislav Veleta, Václav Kořínek, Ondřej a Tomáš Novákovi. V této formaci odehrává své vůbec první skutečné vystoupení v Dálkovicích na Vlašimsku. V této době už ale s novým a již stálým názvem Bowden.

Kolotoč změn ale pokračuje a Bowden opouští Tomáš Novák. Rostislav Veleta se vrací na pozici bubeníka a zpěv mu samozřejmě zůstává. Na pár zkouškách se objevuje i Honza „Kolin“ Říha, bývalý spoluhráč Rostislava z dolnokralovické kapely Reactor. Kapele stále chybí sólový zpěvák a kytarista. Během hledání se nikdo na post zpěváka neosvědčil a tak zpěv zůstal na Rosťovi Veletovi. Kytaru se ovšem podařilo obsadit nadějným Pavlem Kepkou.

Zhruba po půl roce prochází Bowden další velkou transformací, skupinu opouští dva spoluzakladatelé, Václav Kořínek a Ondřej Novák a kapela se přesouvá z Vranic do nové domácí zkušebny v Hořicích. Do kapely přichází Petra Šimanová na pozici druhého kytaristy a bratránek Pavla Kepky, všestranný umělec Petr „Šedy“ Šeda, obsazuje baskytaru.

2005 - 2008

Rok 2005 přináší větší množství vystoupení. Petr Šeda odehrává první a zároveň svou poslední akci v Humpolci a kvůli své vytíženosti musí ohlásit odchod. Zbytek kapely se na několik dalších let ustálí, avšak startuje kolotoč příchodů a odchodů baskytaristů. Petra Šimanová se přesouvá z kytary na baskytaru, ale odehrává pouze dvě akce a také odchází. Bowden shání na pelhřimovský Rockfest basáka a nakonec se role zhostí a na hostování zaskočí Zdeněk Šitner z nově se formující pelhřimovské kapely 13th Planet. Kapela nahrává během Rockfestu své debutové live demo, které nabízí svým posluchačům.

Bowden je ale po ukončení Šitnerova hostování opět bez basáka. Rostislav Veleta přivádí do skupiny Romana „Joža“ Pospíšila, svého bývalého spoluhráče z kapely Reactor, a nové písně se jen hrnou. Degén, Makej vole!, Holka a mnoho dalších. Toto plodné období, ve kterém vznikly jedny z největších hitů Bowdenu, vrcholí na Pelhřimovském festivalu Rocksession´05 s mezinárodní účastí, odkud si kapela přiváží již druhý live záznam. V této době kapela zažívá své nejlepší časy.

Koncem podzimu roku 2005 plánuje skupina nahrát debutovou studiovou nahrávku. Odjíždí proto do studia PD k Honzovi „Kolinovi“ Říhovi. Promo CD „Makej voe!“ je dokončeno v dubnu 2006, obsahuje 17 hitů a multimediální část a týden po dokončení je pokřtěno ve Stříteži u Dolních Kralovic, v té době s dalším kytaristou Honzou „Kolinem“ Říhou, studiovým tvůrcem CD. Bowden během několika dalších vystoupení natáčí klip k titulní písni Makej vole! Tento klip během krátké doby dosahuje velkého počtu stážení a ohlasy na CD jsou také dobré. Další akce probíhají a Bowden bezpochyby zažívá své nejlepší chvíle, bohužel po vystoupení na Vystrkově na začátku prázdnin 2006 odchází Honza „Kolin“ Říha. Roman „Jožo“ Pospíšil zvažuje odchod a po odehrání pár vystoupení také odchází. Mnoho lidí je zvědavo na nového basáka. Bowden si dává time a o Vánocích 2006 oznamuje jméno nového basáka Ondřeje „Maňase“ Maršíka. Kapela má v plánu další natáčení a obnovu aktivního koncertování.

Ondřej Maršík společně s Bowdenem odehrává několik úspěšných akcí a vrhá se s plnou vervou do hudební práce a tvorby, tato spolupráce vrcholí tím, že Bowden roku 2007 odehrává sérii koncertů v Pelhřimově, Jihlavě a Praze. V Pelhřimově je natočeno CD Bowden Live. Bowden také oproti studiovému CD míří trochu víc do punku a akce mají mnohem větší grády. Zanedlouho však i Ondřej Maršík ukončuje svou činnost v Bowdenu, především kvůli odlišným představám o druhu tvořené muziky.

Po odchodu dalšího baskytaristy se začínají stahovat mračna nad celou existencí kapely, když se Pavel Kepka, dlouholetý kytarista Bowdenu a přítel každého, kdo v kapele byl i nebyl, vydává na cestu alkoholu a změn ve svém životě, začíná se čím dál tím více vzdalovat hudebnímu stylu, ve kterém dlouhá léta působil a stává se z něj repař, disař, dokonce se pokouší ovládnout i foukací harmoniku. V roce 2008 tedy dochází k utlumení jakékoliv muzikální tvorby a Pavel Kepka v tichosti odchází. Kapela se sice občasně schází, i Pavel Kepka občas hraje, ale jeho návštěvy zkušebny se redukují na minimum a po čase naprosto ustávají. Veškerá činnost kapely se redukuje do dvacetiminutových „kondičních“ zkoušek tak jednou měsíčně, koncertování je na dlouhou dobu zastaveno.

2008 - 2018

V té době začíná Rostislav Veleta postupně spolupracovat s dlouholetým spoluhráčem z upadající kapely Alternátor a bývalým technikem Bowdenu, pražsko-vranickým kytaristou Ondřejem Hájkem, chcete-li známým spíše jako Medvěd. Ten se pouští s vervou do práce a do odkazu, který po sobě zanechal Pavel Kepka a přináší do kapely spoustu nové energie a nápadů. V tomto období zde ale neustále vyvstává problém, kdo obsadí pozici baskytary po dávno již odejitém Ondrovi Maršíkovi. Rostislav Veleta se začíná postupně doučovat na baskytaru, s tím že do postu bubeníka bude obsazen jeho bratr Josef, který již na několika koncertech s Bowdenem hrál a společně s Medvědem formovali již končící kapelu Alternátor. Tyto pokusy ale také nejsou úplně optimální, nabídky hrát přicházejí, ale není, kdo by hrál.

Kapela tak přerušuje svoji aktivní činnost. Jediní dva stabilní členové Bowdenu, Rostislav Veleta a Ondřej Hájek ale neztrácejí energii dále kapelu rozvíjet a začínají pracovat na další tvorbě a tak jsou složeny písně „A tak dál“, „Takový malý sen“ a další nové věci ve stylu Bowdenu. V té době Rostislav Veleta zkouší a hraje jen s Ondřejem Hájkem pouze ve zkušebně, s občasnou výpomocí svých bratrů Josefa a Martina Veletových. Po dlouhé stagnaci, kdy se kapela sejde maximálně několikrát do roka na skromně navštěvovaných veřejných zkouškách přichází koncem roku 2012 záblesk k obnově činnosti.

Kapela se tedy znovu formuje, když vedle Ondřeje Hájka na kytaře střídají Rostislav, Martin a Josef Veletovi bubny a baskytaru. Tři roky po sobě odehrává Bowden jedinou akci v sezóně a to silvestr v domácích Hořicích. Jediné roční vystoupení vždy dá členům nějakou energii, ale v průběhu roku se kapela k žádné další činnosti neodhodlá.

Změnu přináší až začátek roku 2015, kdy Bowden vstává z popela. Ztotožňuje se s heslem "Nejsme Titanic" a posilněn dojmy a ohlasy z podledního našlápnutého silvestra plánuje častější činnost. S repertoárem složeným částečně z vlastní dlouholeté tvorby a částečně z převzatých skladeb plánuje mimo účasti na lokálních festivalech proniknout i do prostého zábavového světa a mihnout se na pódiu vícekrát než jednou do roka. Kapelá sází především na svůj nestandardní přístup, vlastní mnohdy dynamicky se měnící aranže písní a takový projev, aby každý song měl patřičné grády a drive. Ani tento rok se však neobejde beze změn v obsazení. Josef Veleta definitivně ukončuje svou muzikantskou kariéru a na plánovaná vystoupení je na bicí obsazen humpolecký bubeník Marian Satrapa. Ani toto obsazení však není bez problémů, Marian vzhledem k mnoha povinnostem nemůže pravidelně působit a kapela opět ztrácí vítr z plachet. Na občasných menších akcích opět zaskakuje Josef Veleta a nic se nikam neposouvá.

2019

Po tolika návratech z popela už to zní ohraně, ale kapela se opět formuje k příležitosti Mědvědových narozenin. Nachází nového nadějného bubeníka, šíleného pankáče Zdeňka Strnada, který přináší do kapely úplně nový směr a zdá se, že ať je to neuvěřitelné, tak mu styl Bowdenu sedí. Kapela začíná cvičit úplně nový převzatý repertoár a na svých vlastních písních po dlouhých letech připravuje i základní aranže. Bowden cvičí pravidelně prakticky každý týden, plánuje několik průlomových vystoupení a s vědomím, že "Punk není mrtvý" (pozn. slova šíleného pankáče Zdeňka), se chystá opět udělat na pódiu pěkný virvál. Tak se těšte, již brzy sálem zazní nejen typické "Makej vole!!!"